smartinvestor.co.il

כללי אתיקה של יועצי השקעותכאשר מתעסקים בכסף שלנו, אנחנו רוצים להאמין שהאנשים שעושים את זה הם ישרים ואמינים או לפחות עומדים בכללי האתיקה של המקצוע


מי שפתח מדורי כלכלה בעיתונות הכתובה בשנתיים האחרונות, גילה יותר ויותר כתבות וידיעות שגרמו לו לחשוב שהוא הגיע אל מדור הפלילים בעיתון ולא מדור הכלכלה.

יועצי השקעות היו חשודים במעילות, גניבת כספים מלקוחות, מנהלי תיקים ניסו להשפיע על השוק כדי להרוויח בצורה לא חוקית ועוד.

ידיעות אלו מעלות שאלה, האם מישהו שכח את כללי האתיקה או שמא הכללים אינם נוקשים מספיק.

יועצי השקעות, הינם חלק מקבוצת בעלי מקצוע שהקשר בינם לבין לקוחותיהם, הינו קשר מיוחד, המבוסס לא רק על מתן שירות טוב ומקצועי אלא על אמון, סודיות, חשאיות, מתוך הכרה שפגיעה בלקוח עלולה לגרום לו נזק משמעותי ארוך טווח.

אפשר לדמות זאת לקשר שבין פציינט לפסיכולוג, ולהפוך את הנזק הנפשי שנגרם כתוצאה מפגיעה בקשר, לנזק כלכלי שנגרם כתוצאה מפגיעה בקשר שבין משקיע ליועץ השקעות.
 
השקעות
כללי האתיקה של יועצי השקעות

כללי האתיקה של יועצי השקעות נקבעו בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות מ-1995 ומבוססים על חוק ניירות ערך מ-1968, ובמהלך השנים נוספו לו סעיפים בהתאם לשינויים במציאות הכלכלית והמשפטית. 

יועצי השקעות כפופים לכללים אלו (הם אינם יכולים לבטל אותם גם אם הלקוח מסכים לכך), והם מחוייבים גם לעבור בחינה באתיקה מקצועית כדי לקבל רישיון תעסוקה בתחום.


רמות האתיקה

הרמה הראשונה היא הרמה האישית שבין המשקיע ליועץ השקעות.  על פי כללי האתיקה מחויבים יועצי השקעות אך ורק ללקוח. גם אם הם עובדים במסגרת כלשהי ואותה מסגרת מציעה כלים להשקעות, דוגמא בנק, עדיין יועצי השקעות מחויבים קודם ללקוח ואחר כך לבנק ואינם חייבים להציע ללקוח להשקיע באותם כלים שהבנק מנסה למכור להם.

כמובן שיש כאן סתירה מובנית שלא תמיד נפתרת, ואכן הערכה היא שבלמעלה מ-85 אחוז מהמקרים, בחר המשקיע להשקיע את כספו בכלים של הבנק. במילים אחרות, סביר מאוד שהיועץ לא פעל בצורה אתית ועל כן המשקיע בחר באופציה שמתאימה ליועץ ולבנק בו הוא עובד.

ביחס לכך יש לציין שתי נקודות, ראשית, הבנק לא יכול למנוע מהמשקיע להשקיע את כספו במוצר שלא שייך לבנק, שנית, הבנק לא נהנה מהשקעה חיובית של המשקיע אלא מדמי הניהול של תיק ההשקעות. אך כאשר המשקיע בוחר להשקיע במוצריו, הוא נהנה גם מעצם ההשקעה במוצר.

מלבד המחויבות כלפי הלקוח, אזי שעל יועץ השקעות לשמור על סודיות, לנהוג באמינות, לא להעדיף לקוח אחד על פני לקוח אחר גם במידה והוא משקיע אצלו יותר כסף (למנוע מצב שמשקיע אחד מקבל כלים יותר טובים להשקעה מאשר משקיע אחר).
 
הרמה השנייה של כללי האתיקה היא מניעת היכולת של יועצי השקעות להשפיע על השוק, זאת על מנת שלא יוכלו לבצע הטייה של ההשקעה למוצרים שהם עצמם מושקעים בהם או שהלקוחות שלהם מושקעים בהם.
 
לפי החוק, יועץ השקעות כן יכול להחזיק ניירות ערך של מדינה, קרנות נאמנות פתוחות באחוזים בודדים, להשקיע בקופות גמל, ניירות ערך מחוץ לישראל בסכומים שנקבעים על ידי המדינה וכן קרנות נאמנות מחוץ לישראל. בנוסף יכול היועץ להשקיע בנאמנות עיוורת ניירות ערך של מדינה.

13/08/2010    smartinvestor.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר smartinvestor.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 smartinvestor.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יועצי השקעות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ השקעות
מחפשים יועץ השקעות? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם יועצי השקעות מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!