smartinvestor.co.il

כל מה שצריך לדעת על יועצי השקעותאם אתם מתכוונים לפתוח בתחביב של משקיעים בבורסה או מחפשים מסלול השקעה אפקטיבי, אל תסמכו רק על תחושות הבטן שלכם. בשביל זה יש יועצי השקעות


אחת העצות המוכרות ביותר בעולם ההשקעות היא, אם מישהו ממליץ לכם להשקיע בתחום מסוים, תשאלו את עצמכם, למה הוא לא משקיע בזה ואם כן, למה שיציע לכם להשקיע ולהרוויח גם, אם הוא יכול להנאות מהרווח לבדו.

עצה זו שהפכה עם הזמן  לאימרה ממוחזרת במדורי הכלכלה ובטורים פובליציסטיים שונים, היא הפוכה לגישתו של יועץ השקעות רשמי.

יועץ השקעות יציע לכם להשקיע בתחומים מהם תוכלו להרוויח, שכן כל רווח שלכם זו עוד הצלחה עבורו, הצלחה שבסוף תגרום לו להרוויח.


מי הם יועצי השקעות?

יועצי השקעות הם למעשה החלון של הציבור לעולם אותו הם לא מכירים, מכירים באופן שטחי או מכירים ובכל זאת אינם יכולים להסתדר בו לבדם.

יועצי השקעות יכולים לייעץ למשקיע הפוטנציאלי היכן להשקיע, במניות, אגרות חוב, קרנות נאמנות, ניירות ערך, קופות גמל או בנכסים שונים. לצד ייעוץ זה, הם מסבירים למשקיע על אופי ההשקעה, חשיבות זמן ההשקעה, הכדאיות שלה על אל מול השקעות אחרות ומסבירים לו למעשה את מה שנסתר מעיניו, בגלל חוסר ידיעה או חוסר הבנה.

את הייעוץ יכולים להעניק היועצים מטעם בנק בו הם מועסקים, בית השקעות בו הם עובדים או בתור יועצי השקעות העובדים באופן עצמאי.


איך הופכים להיות יועצי השקעות מורשים?
יועצי השקעות
על מנת לעבוד בתחום באופן מורשה, על יועצי השקעות לעבור מבחנים של הרשות לניירות ערך, רישוי התחום הוא חובה על מי שעובד כיועץ השקעות עצמאי, עובד בבית השקעות או בנק במחלקה שעוסקת בייעוץ השקעות או הינו שותף בעסק שהינו בעל רישיון לנהל תיקים של משקיעים.

הרשות לניירות ערך עורכת 6 מבחנים, מתוכם יש לעמוד ב-5, מדובר על מבחנים בחשבונאות, כלכלה, דיני ניירות ערך, ניהול תיקים, ניתוח ניירות ערך וסטטיסטיקה.

כיום אין צורך להחזיק בתואר אקדמי כדי להיות יועץ השקעות, אך בתי השקעות ובנקים מעדיפים בעלי תואר בכלכלה ו/או מנהל עסקים על פני מי שאיננו בעל תואר אקדמי.

הרשות לניירות ערך מאפשרת לקבל פטור מבחינות בסטטיסטיקה וכלכלה במידה והנבחנים הם בעלי תואר במנהל עסקים, חשבונאות, ביטוח, בנקאות או כלכלה. הרשות לא נותנת פטור למי שעבר קורסים אלו במסגרת תארים אחרים.

על מנת לקבל רישיון חובה להיות מעל גיל 18, תושב ישראל, חף מעבר פלילי, עבר התמחות בתחום.


מה ההבדל בין יועץ השקעות ל"יועץ" רגיל?

מאחר ויועץ ההשקעות חייב ברישיון אזי שיש לו גם אחריות כלפי לקוחו. במילים אחרות, עם הסמכות שהוא מקבל תחת רישיון זה הוא מקבל גם אחריות ומקבל על עצמו כללי אתיקה לא פשוטים.

יועץ השקעות מחויב ללקוחו ואך ורק לו. אסור לו להעדיף את ארגונו על פניו, אסור לו לגרום לו להשקיע בהשקעות שיש לו עניין בהן (החוק קובע שיועץ השקעות יכול להשקיע באופן עצמאי רק ניירות ערך של מדינה ותאגיד, קרן נאמנות פתוחה או כזו שרשומה מחוץ לישראל, קופת גמל, או ניירות ערך בנאמנות), כמו כן לא יכול יועץ השקעות להעדיף לקוח אחד על פני אחר ולא משנה מה גודל ההשקעה של כל לקוח אצלו.

זה למעשה מה שמבדיל בין יועץ השקעות מורשה לכזה שעובד בעיתון וממליץ לקוראיו היכן להשקיע או אפילו יועצים מטעם עצמם. האחריות של היועץ השקעות מורשה מאלצת אותו להיות כפוף לחוקים של הרשות לניירות ערך, לעמוד במבחן בית משפט במידה וזה יגיע לידי כך. ומעניק תעודת אחריות מסוימת ללקוח בעת העסקת יועץ השקעות כזה או אחר.

כמובן שהאחריות היא על עצם ההתנהלות של היועץ מול הלקוח ולא לתוצאות שהלקוח מקבל מהשקעתו.

לעומת זאת יועץ לא מורשה, חף מכל אחריות שכזו וכל השקעה של המשקיע על אחריותו בלבד.


חשוב לזכור, יועץ השקעות טוב לא נבחן רק על פי הצלחת ההשקעות שלו. לעיתים זה מזל, לעיתים קרובות תגלו שיש תכונות הרבה יותר חשובות מזו13/08/2010    smartinvestor.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר smartinvestor.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 smartinvestor.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יועצי השקעות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ השקעות
מחפשים יועץ השקעות? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם יועצי השקעות מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!