smartinvestor.co.il

יועץ פיננסי - כיצד הוא יכול לעזור לנו?העולם מתחלק לשניים, כאלה שמייעצים וכאלה שמקבלים עצות. הבעיה מתחילה שאל תחומים מסוימים נכנסים אנשים שלא אמורים להיכנס ונותנים עצות. תשאלו את היועצים הפיננסים


בזמן שלא מעט משפחות ישראליות נתלות ביעוץ פיננסי הניתן בחינם בתוכניות טלוויזיה שונות, או מידי פרשנים בעיתונות הכלכלית , ישנם משפחות שבוחרות להעסיק יועץ פיננסי מקצועי ואישי על מנת להוריד את האוברדראפט ולהגיע לאיזון כלכלי. במאמר זה נעסוק מעט ביעוץ פיננסי שניתן למשפחות.
 
יועץ פיננסי למשפחה הוא מוסד יחסית חדש, בעבר היו פונות משפחות אל הבנקאי שלהם כדי לעזור להם לארגן בצורה חכמה את חשבון הבנק שלהם, כך שההוצאות לא יעברו את ההכנסות.

הבעיה היתה, שלבנקאי היה אינטרס בכל הקשור להשקעות המשפחה (למשל, לקיחת הלוואות לצורך כיסוי המינוס) וכן החוקים הנוקשים של הבנק בניהול החשבון, הקשו על בנקאים להעניק יעוץ נכון ופגעו באפשרות של המשפחה לקבל יעוץ פיננסי חכם.

במשך הזמן נוצר המוסד של יועץ פיננסי עצמאי, אשר אליו פונות משפחות בלי קשר ליחסיהם עם הבנק. בשנים האחרונות אנו רואים גם לא מעט מאמנים שמתמחים בתחום של יעוץ פיננסי. שאלת כישוריהם היא כבר שאלה אחרת לגמרי.
 

מה מכשיר יועץ פיננסי לתת יעוץ?
יועץ פיננסי
את התשובה לשאלה זו יש לחלק לשני חלקים. החלק הראשון הוא, שהחוק לא דורש מיועץ פיננסי להיות בעל הכשרה בתחום.

זו גם אחת הסיבות שאנו נמצא לא מעט מאמנים שעוסקים בכך, ויש לציין שיש גם לא מעט אנשים שרואים את עצמם מוכשרים לעסוק בתחום, גם אם אין להם הכשרה כלכלית.

החלק השני של התשובה היא, יועץ פיננסי צריך להיות בעל ידע תיאורטי ומעשי בכלכלה, ניהול חשבונות, יעוץ מס ובמילים אחרות, מוטב לא לפנות אל מישהו שקורא לעצמו יועץ פיננסי רק בגלל שהוא חושב שהוא טוב בתחום הכספים.

יועץ פיננסי צריך להיות בעל כלים כלכליים אותם למד ורכש במקצוע ובהם התנסה.


עבודתו של יועץ פיננסי מול המשפחה

לצערנו רוב האנשים גוררים מינוס בבנק (נתונים שונים מראים על כך שחמישים אחוז מבעלי החשבונות בישראל נמצאים במינוס מתמשך). לא קשה להסביר מאיפה מגיע המינוס. הוצאות רב פעמיות שגדולות על ההכנסה החודשית או הוצאה חד פעמית גדולה שההכנסות לא מאפשרות לכסות.

לכך יש להוסיף את אפקט הריבית על המינוס וכן אפקט החובות המצטברים שיוצרים סיטואציה בה משלמים חוב אחד ויוצרים חוב אחר או להבדיל מגדילים את המינוס. הרי מינוס בבנק תמיד נתפס בריא יותר מאשר חוב למוסד או אדם מסוים.

יועץ פיננסי עוסק במספר דברים. תחילה, הוא בודק את המאזנים של המשפחה, בדיוק כמו שעושים לחברה מסחרית. מאזן הכנסות, מאזן הוצאות, בוחן את הצריכה המשפחתית הקבועה. לאחר שהוא עובר על כל הנתונים יחד איתם (באמצעות קבלות, דרישות לתשלום וספר חשבונות משפחתי), הוא בודק מספר דברים:

  • היכן ההוצאות אינן הכרחיות
  • היכן ניתן לקבל החזרי מס
  • האם ניתן לבצע שינויים בתוכניות והלוואות שונות, דוגמא, מיחזור משכנתא
 
לאחר מכן, כאשר כל הכלים נמצאים בידיי המשפחה, היא מתחילה לפעול על פי תוכנית אשר יועץ פיננסי מציג להם, כאשר בו בעת הוא מבצע איתם מעקב חודשי לבחון את השינוי והשפעתו על המאזן המשפחתי.


מה נדרש מיועץ פיננסי?

יועץ פיננסי מלבד היותו איש כספים מדופלם, צריך גם להיות אדם עם אינטליגנציה רגשית. עליו להבין שמולו עומדת משפחה בסיטואציה לא קלה, ועל כן עליו לגרום להם לפתח בו אמון, ולעזור להם להאמין בו ובתהליך אותו הם עומדים לעבור, על מנת שיוכלו לצלוח מהמינוס אל הפלוס. לשם כך עליו להכיר את המשפחה, צרכיה, קשייה והיכולות השונות העומדות בפניה (למשל, האם יש להם הורים שיכולים לעזור להם מבחינה כלכלית).

עליו גם להכיר את המצב בשוק, את אפשרויות הצריכה, את העולם של המשפחה


מתי יש לפנות אל יועץ פיננסי?

אנשי כלכלה מציעים לא לחכות לרגע האחרון כדי לפנות אל יעוץ פיננסי, ואף מומלץ לעשות את זה רגע לפני שמתחילים בהקמת משפחה, כדי לעשות את זה נכון ולא להיקלע לקשיים כלכליים בעתיד. 
13/08/2010    smartinvestor.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר smartinvestor.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 smartinvestor.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יועצי השקעות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ השקעות
זקוקים לייעוץ כלכלי? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם יועצי השקעות מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!