smartinvestor.co.il

יועץ השקעות - רד מעל מסך הטלוויזיה שליבזמן שתוכניות טלוויזיה ורדיו מקצות תוכניות רבות לייעוץ מסוגים שונים, עולה השאלה למה שנפנה אל יועץ השקעות בתשלום?
 

חלק גדול מתפקידה של התקשורת , כפי שהיא רואה את עצמה, הוא לייעץ לצרכניה בצורות שונות. עם השנים גדל הנפח של תוכניות ומדורי ייעוץ בתקשורת הכתובה והאלקטרונית.
יועץ השקעות
לצידם מופיעים אופציות ייעוץ נוספות באינטרנט של אתרים ממוסדים ואתרים פרטיים.

ייעוץ שכזה ובפרט ייעוץ השקעות גורר עמו הרבה שאלות חוקיות פורמליות ואתיות. דבר אליו לא נחשפים הצרכנים, או לא מודעים מספיק.

שכן הם מקבלים את הייעוץ, ובדרך כלל רק באותיות הקטנות (אם בכלל) מוצג להם הסבר או הערה שאמורה לנקות את המייעצים לכאורה, מאותן בעיות שצצות.
 
כידוע לנו יועצי השקעות, הם אנשים שמורשים לעבוד בתחום אחרי שעברו 5 מתוך 6 מבחנים של הרשות לניירות ערך וקיבלו ממנה רישיון לעבוד בתחום.

מי שלא מחזיק ברישיון, יכול להיות יועץ השקעות בהגבלה של עד 5 לקוחות , במסגרת החברה בה הוא עובד ובשני המקרים צריך להיות גילוי נאות בעניין.
 

הבעייתיות של יועצים לכאורה
 
אדם סביר יטען ובצדק, שכולנו במובן כזה הוא אחר יועצים, כולל בתחום ההשקעות. הרי אנחנו מייעצים לאנשים סביבנו בכל יום, על כל דבר. אך בכל זאת טמון הבדל עצום בין הייעוץ שאנו נותנים לייעוץ שאנחנו שומעים בכלי התקשורת השונים, והבדל ברור בין אותם יועצים ליועצים מורשים.

  • יועצי השקעות שאינם מורשים לעסוק בתחום, אינם מכירים אותו לעומק ומכאן שכל הייעוץ שניתן על ידם, הוא לא על סמך ניתוחים כלכליים, מדעיים, מלומדים. מדובר על ייעוץ יותר סטנדרטי, שלא תמיד נכון ועונה על כל הנתונים
  • בעוד אנו מייעצים לאדם אחד, הייעוץ שניתן בכלי התקשורת השונים הוא יעוץ רחב, ומכאן שכמות הנפגעים גדולה יותר
  • לעיתים קרובות, אדם שמופיע בתקשורת, נתפס כאדם משכיל ואמין, גם אם אינו כזה. כלומר עצם הופעתו בתקשורת מוסיפה לו יוקרה שאין לו ממנה דבר. מה שמוסיף לכאורה לאמינות של העצות שהוא נותן בעיניי צרכני התקשורת השונים.
  • עולה שאלה גדולה לגבי מידת האחריות של אותם יועצים. יועץ השקעות אינו אחראי כמובן להצלחה או אי הצלחה בהשקעה מסוימת, אך הוא כן אחראי על התנהלות הולמת, אתית, ולעמוד בדברים שהבטיח ללקוח שלו. יועץ בתוכנית טלוויזיה או רדיו, לא נושא בשום אחריות כלפי מי שצופה או מאזין לו. במובן המסוים צרכן התקשורת נשאר לבד במערכה הזאת במידה ומשהו לא הולך כשורה.
  • רעה חולה התפשטה בתקשורת הישראלית בשני העשורים האחרונים (מאז כניסת הטלוויזיה המסחרית), יועצים מטעם חברה או ארגון. הצרכן אינו מודע תמיד לעובדה שמי שמייעץ לו הוא בעצם בעל עניין. הדבר מנוגד לכללי האתיקה אך מאחר והוא לא כפוף לשום אתיקה (מלבד אתיקה של הרשות המשדרת שלעיתים מעדיפה לשאת בקנס תמורת הופעתו), הרי שהצרכן מקבל שורה קטנה בה נאמר שהאיש הוא יועץ מטעם, מלבד זה הייעוץ נשמע אמיתי לחלוטין.
 
מי שצריך להתמודד עם הבעיה הוא לא רק הצרכן אלא גם הרגולטור מבחינת הרגולוציה אזי שיש הכרח לחייב כלי תקשורת להסביר ביתר שאותם יועצים, ובפרט יועצי השקעות אינם אנשי מקצוע ואם כן, יש לציין בצורה בולטת יותר מהיכן באו ואיזה אינטרס הם משרתים.

מבחינת הצרכן, הדבר הראשון שעליו לעשות הוא לא להסכים לקבל ייעוץ שאינו מקצועי. אין זה משנה אם מדובר במאמן אישי או יועץ השקעות פרטי. בסופו של דבר, על דברים טובים צריך לשלם, כידוע.

הדבר השני הוא לנסות להיחשף לכמה שיותר מידע בתחום ולברור אותו באופן עצמאי. התקשורת הישראלית מכילה כיום שלוש עיתוני כלכלה גדולים, אתרי כלכלה רבים ושלל זירות בהם אפשר לקבל מידע אודות השקעות שונות. ככל שיהיה בידי הצרכן יותר מידע כך החלטותיו ייעשו בצורה יותר שקולה.

דבר אחרון, לשים לב לאותיות הקטנות, אלה שמנסים להסתיר מאיתנו.
28/08/2011    smartinvestor.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר smartinvestor.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 smartinvestor.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יועצי השקעות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ השקעות
מחפשים יועץ השקעות? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם יועצי השקעות מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!