smartinvestor.co.il

מנהלי תיקים - להפקיד את גורל הכסף שלנו בידי מומחיםהיום, כאשר הכסף שלנו כבר לא מתחבא מתחת לבלטות, כדי שהוא יהיה בידיים הנכונות, האם מנהלי תיקים בבתי השקעות, הם האנשים הנכונים לשמור עליו?
מגמת ההפרטה של קרנות החיסכון והפנסיה במשק מציבות את רובנו כאחראים, במידה כזו או אחרת, לחסכונות הפנסיוניים שלנו, קרנות הגמל וההשתלמות, וכן נכסים פיננסיים אחרים שנאגרים במהלך החיים והעבודה הקשה.

כיוון שמדובר בדרך כלל בסכומים גבוהים מאוד, ההחלטה בידי מי להפקיד את גורל הכסף, ובפרט האם לבחור ניהול תיקים מקצועי על ידי מנהלי תיקים מן החוץ, להשקיע במדד זה או אחר, או לשלוט עצמונית לגמרי על הכסף, הופכת להיות גורלית ממש.

בשורות הבאות ננסה להפיג מעט את הערפל שמעל העולם של ניהול תיקים מקצועי, בתקווה כי הסבר זה יעזור לכן להבין ולבחור טוב יותר את דרך ההתנהלות המתאימה לכם ביותר.


מה יותר יקר?מנהלי השקעות

בהשוואה בין ניהול עצמוני לבין ניהול תיקים מקצועי, קופצת מיד שאלת העלות. מנהלי תיקים גובים סכום מסויים עבור שירותי הניהול שהם מספקים.

קיימים מודלים שונים לחישוב אותו סכום, אולם ברוב רובן המוחלט של קרנות ההשקעות הפרטיות מדובר על אחוז קבוע מן הקרן כעמלה שנתית, ולעיתים גם אחוזים מן הרווחים.

למעשה, בכל שאר העלויות, לפחות מבחינה רעיונית, ניהול תיקים מקצועי זהה לניהול עצמוני: בשני המקרים תיאלצו לשלם את אותן העמלות לבנק ולשוק הפיננסי: עמלות קניה ומחירן, עמלות שמירה וכו'.

עם זאת, חשוב לזכור כי כמו בתחומים רבים אחרים בחיים, גודל הוא כוח. כיוון שבדרך כלל מנהלי תיקים "משחקים" עם הרבה יותר כסף ממה שיש לכם (רק לשם השוואה: על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (Www.cbs.gov.il) הגודל של החיסכון הפנסיוני הממוצע עומד על מעט יותר ממיליון ₪, בעוד שתיק השקעות כללי יתחיל מעשרות מיליוני שקלים).

מסיבה זו, בדרך כלל ניהול תיקים מקצועי יכול לשלם הרבה פחות עמלה (כי גם לבנק זה משתלם...), ובסופו של דבר להביא ליכולת נזילות גבוהה יותר, שגם אתם צפויים להנות ממנה.


מה יותר משתלם?

השאלה הזו אולי אפילו יותר גורלית משאלת העמלות. מחקרים רבים נעשו בתחום, בין השאר על ידי מחלקות מנהל העסקים של אוניברסיטאות מובילות כמו Harvard business school, NYUBS ורבות אחרות.

מחקרי אורך מתקשים להראות יעילות של מנהלי תיקים מקצועיים אל מול השוק בכלל, כך שכנראה אם אתם משקיעים סולידיים, אין הבדל משמעותי בטווח הארוך (והכוונה כאן לטווח ארוך באמת, של עשרות שנים).

מצד שני, מנהלי תיקים בהחלט מבינים הרבה יותר מרובנו בכל הקשור לשוק ההון, ולכן גם תנועה עם השוק תהיה לעיתים טובה יותר מן התוצאות אליהן נגיעה במסחר עצמאי.

כמו כן, קרנות נבחרות, בייחוד בעלות אסטרטגיה הרבה יותר אגרסיבית (תיקי השקעות מבוססי מניות, בייחוד בעלי מרכיב משמעותי של הון סיכון) יכולים בהחלט להראות תשואה גדולה במאות אחוזים (לפחות בטווח קצר של שנה שנתיים) מאשר קרנות "סולידיות" יותר.


האם זה בטוח?

כאן דווקא התשובה היא חד משמעית כן. מסחר והשקעה בשוק ההון נושא בחובו מן הסתם סיכונים, וככל שהסיכוי לרווח פוטנציאלי גבוהה יותר, כך גם גדל הסיכון.

מאידך גיסא, הסיכון לרמאות או פגיעה מכוונת בלקוחות, ממנו כולנו מפחדים בעקבות סיפורי תרמיות שזכו לחשיפה רבה (בדומה למקרה של ברני מיידרוף) הם למעשה מאוד נמוכים בפועל.

מנהלי תיקים
עוברים תהליך הכשרה ורישוי מפרכים, ומפוקחים בצורה קבועה על ידי הרשות לניירות ערך (ראה עוד בisa.gov.il).מדי שנה מפרסמים בתי השקעות את התשואות של המנהלים שלהם. הטבלאות מאפשרות לחוסכים לראות היכן כדי להם להשקיע. ניתן לראות אותן במוספי כלכלה שונים
18/04/2011    smartinvestor.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר smartinvestor.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2019 smartinvestor.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יועצי השקעות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום היעוץ השקעות
מחפשים מנהלי תיקים? מלאו את הטופס וקבלו פניות
אנחנו עובדים עם יועצי השקעות מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!